Egy húsevő növény, ami többezer hangyát fogyaszt el óránként
A Fülöp szigeteken honos Nepenthes truncata – magyar elnevezése kancsóka – veszélyeztetett faj. Eredeti populációkról Mindanaoban számoltak be, ahol 230-600 m magasságban, nyílt hegyi lejtőkön terem. Alföldi változata kevésbé mutatós, kevésbé színes. A természetben sok hibridje fordul elő.
A húsevő növények közül a vénusz légycsapója a legismertebb, amit akár a hazai boltokban is megtalálunk, de ennek a fajnak nincs túl nagy étvágya, beéri alkalmanként egy-egy rovarral is. A Madagaszkár, Borneó és Thaiföld hegyvidékein élő kancsóka azonban a módosult csöves levelével akár óránként hatezer hangyát is fel tud falni.
A kancsóka egzotikus megjelenését látva azt hihetnénk, igen ritka növényről van szó. A valóság azonban az, hogy a trópusi égövben világszerte számtalan faja él. Húsevő életmódot folytat, ami esetében azt jelenti, hogy vastag, húsos, kancsó vagy tölcsér alakúra módosult csöves levele csapdaként elfogja a rovarokat és egyéb apró állatokat.
Pár éve fedeztek fel egy Fülöp-szigeteken élő fajt, amelynek tölcsére elég nagy ahhoz, hogy ne csak rovarokat, hanem kisebb emlősöket, például egeret is fogságba tudjon ejteni.